spacer
spacer search

Young Learners Resource Center w Lubartowie
CENTRUM ZASOBOW DYDAKTYCZNYCH JEZYKA ANGIELSKIEGO

Search
spacer
spacer
header
 
Główne Menu
Strona główna
Regulamin Centrum
Nasz zespół
Trochę historii
Zasoby dydaktyczne
Media o nas
Godziny otwarcia
Kontakt z nami
Angielski ludzkim językiem!
Angielski | gramatyka | testy

 
Strona główna arrow Trochę historii

Trochę historii

W roku szkolnym 2006/2007, pani Edyta Borowicz-Czuchryta rozpoczęła współpracę z Ambasadą Amerykańską w Warszawie. Postanowiła skorzystać z programów realizowanych przez Ambasadę, które mają na celu zapoznanie z amerykańską kulturą i tradycjami - poprzez spotkania z Amerykanami, którzy mieszkają i pracują w Warszawie. Dnia 24 stycznia 2007 roku 130 uczniów naszej szkoły oraz zaproszeni goście mogli uczestniczyć w spotkaniu w naszym gimnazjum z przedstawicielem departamentu obrony narodowej Georgem Jadue. Aby jak najwięcej uczniów miasta Lubartów mogło skorzystać z okazji uczestniczenia w spotkaniu z przedstawicielem Ambasady Amerykańskiej, tego samego dnia odbyło się również spotkanie uczniów Liceum Ogólnokszłcącego z Georgem Jadue.


W tym samym roku szkolnym, dnia 15 marca 2007, 30 osobowa grupa uczniów Gimnazjum nr 2 w Lubartowie została zabrana do Ambasady Amerykańskiej w Warszawie w ramach programu  "Meet America". Program umożliwia spotkania z amerykańskimi dyplomatami w Ambasadzie Amerykańskiej w Warszawie. Tematy spotkań i prezentacji mogą być bardzo różne - począwszy od amerykańskiej kultury, historii i zwyczajów, a skończywszy na ekonomii, polityce zagranicznej i sporcie.


Kolejne spotkanie uczniów Gimnazjum nr 2, tym razem z Assistant Cultural Affairs Officer z Ambasady Amerykańskiej - Hilary Fuller Renner odbyło się dnia 5 lutego 2008 roku w naszej szkole. Celem spotkania była prezentacja kierunków pomocy Stanów Zjednoczonych krajom Globalnego Południa. W spotkaniu wzięli udział uczniowie współpracujący w Szkolnym Klubie Europejskim oraz uczniowie uczęszczający na  warsztaty językowe. Omówione zostały różne kierunki pomocy, np.: mikroskopijne pożyczki na rozwinięcie biznesu, pomoc kobietom w ciąży, zapobieganie chorobom (typu malaria) poprzez leczenie w początkowym stadium infekcji, zaangażowanie prywatnych firm w pomoc i zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób. Spotkanie było bardzo ciekawe, gdyż obok wielu informacji, które zostały przekazane, pani Hilary Renner dzieliła się również własnymi doświadczeniami, ponieważ jako pracownik Ambasady Amerykańskiej spędziła w krajach afrykańskich blisko 4 lata bezpośrednio uczestnicząc w programach pomocowych. W spotkaniu wzięło udział 60 uczniów z gimnazjum, którzy mieli okazję wykorzystać swoją znajomość języka angielskiego, gdyż językiem roboczym spotkania oczywiście był język angielski.


Pani Hilary Renner  spotkała się również z przedstawicielami władz miasta Lubartów, podczas którego podjęte zostały rozmowy na temat otworzenia w naszym mieście "Young Learners Resource Center" (Centrum Pomocy Dydaktycznych dla nauczycieli języka angielskiego). Kontynuacją tych rozmów było spotkanie z Ambasadorem Stanów Zjednoczonych Victorem Ashem, a następnie z przedstawicielami Departamentu Kultury w "Young Learners Resource Center" w Warszawie, w którym udział wzięli Burmistrz Miasta Lubartów Jerzy Zwoliński, Dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie Sławomir Zdunek oraz pani Edyta Borowicz-Czuchryta.


W październiku 2009 roku do Lubartowa przyjechała Candance Faber - z-ca Attache ds. Kultury z Ambasady Amerykańskiej w Warszawie oraz Pani Magdalena Wącisz. Po spotkaniu została podjęta decyzja o dalszej współpracy nad otwarciem Centrum Zasobów Dydaktycznych Języka Angielskiego w Lubartowie.

Z okazji 90 rocznicy oficjalnych stosunków dyplomatycznych Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej z Polską dnia 30 stycznia 2009 roku uczniowie z Gimnazjum nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Lubartowie odwiedzili Ambasadę Amerykańską w Warszawie. Candace Faber ? Assistant Cultural Attaché powitała serdecznie uczniów w progach Ambasady Amerykańskiej w Warszawie. USA były pierwszym krajem, który uznał od niedawna niepodległą Polskę, kraj i obywateli doszczętnie wyniszczonych przez wojnę.

Prezentację na temat stosunków polsko-amerykańskich na przestrzeni lat przygotował dla uczniów James Wolfe - Press Attaché w Ambasadzie Amerykańskiej.


Uczniowie również spotkali się z Andrew Schilling pełniącym funkcję Counselor for Public Affairs. Opowiadał on na temat prasy i telewizji w Stanach Zjednoczonych. Zagadnienia dotyczyły wolności słowa, głównych problemów opisywanych przez Amerykańską prasę, dziennikarzy.


Ostatnią sesję spotkania poprowadziła Annie Simpkins, która omówiła kwestie związane z możliwością nauki w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie dowiedzieli się również o programach oferowanych przez Fundację Fulbrighta i Ambasadę Amerykańską, w ramach których można łączyć pracę i podróże w Stanach Zjednoczonych mające na celu zwiedzanie i odkrywanie pięknych zakątków Ameryki.


W ten sposób dnia 30 kwietnia 2009 roku odbyło się uroczyste otwarcie Young Learners Resource Center w Lubartowie.

spacer
Cytat Dnia

"A real friend is someone who walks in when the rest of the world walks out."

Anonymous

We have 25 guests online


__________________________________________________________________________________

C o p y r i g h t  2 0 0 9  YOUNG   LEARNERS   RESOURCE  CENTER   W   LUBARTOWIE

spacer